Zicu salveaza Timisoara de la un egal cu Victoria Branesti

Mesaje : 89
Data de inscriere : 22/08/2010
Varsta : 27
Localizare : Falticeni

MesajSubiect: Zicu salveaza Timisoara de la un egal cu Victoria Branesti    Lun Aug 23, 2010 2:39 pm

Spre surprinderea generala a putinilor spectatori prezenti, duminica seara, in tribunele stadionului Dan Paltinisanu, Victoria Branesti a inceput extrem de curajos intalnirea, starnind valuri de nemultumire in randul banatenilor.

Prima actiune periculoasa a oaspetilor a avut loc in minutul 5, cand Nicoara a intors balonul pentru Oprea, sutul acestuia din urma fiind deviat in corner.

Timisoara a amenintat cu adevarat poarta lui Cernea in minutul 36, cand Goga l-a intins pe goalkeeperul formatiei din Branesti cu un sut din interiorul careului.

Ratarea avea sa anunte deschiderea scorului care s-a produs dupa alte trei minute. Magera a finalizat cu un sut bine plasat la coltul lung, minge la care Cernea nu a mai avut nicio sansa.

Partea secunda a debutat cu o ratare a oaspetilor, sutul lui Popa dintr-o lovitura libera de la 30 metri trecand peste transversala.

Nicoara l-a incercat pe Pantilimon cu o lovitura de cap in minutul 77, pentru ca doar dupa alte 120 de secunde Negru sa restabileasca cu o executie similara din careu.

Bucuria oaspetilor a fost de scurta durata, Zicu reusind golul serii cu noua minute inaintea finalului, cand a finalizat spectaculos din foarfeca.

Oaspetii au contestat faza, acuzand un fault comis de atacantul banatean asupra unui fundas inaintea executiei.

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 4. Luchin, 14. Mera, 28. Cisovsky (17. Magera '18), 8. Sepsi - 5. Alexa - 7. Curtean (27. Zicu '59), 22. Contra, 5. Bourceanu, 21. Goga (15. Chiacu '84) - 9. Axente. Antrenor: Vladimir Petrovici.
Victoria Branesti: 22. Cernea - 2. Maghici, 5. S. Bar, 24. Marincau, 16. Nicola (19. Zuluf '80) - 11. V. Simion (9. C. Coman '58), 8. D. Popa, 17. Olariu, 4. Nicoara - 29. C. Prodan (26. V. Negru '46), 10. B. Oprea. Antrenor: Ilie Stan.

Cartonase galbene: Goga '29, Curtean '58, Chiacu '87 / Marincau '81, Nicoara '85.

Arbitri: Robert Dumitru - Aurel Onita, Sebastian Stoianov - Florin Marcu.