Data de inscriere : 22/08/2010
Varsta : 26
Localizare : Falticeni

MesajSubiect: STEAUA VS VASLUI   Lun Aug 23, 2010 2:38 pm

Titularizat in locul lui Kapetanos, atacantul Surdu a deschis scorul in minutul 6, dupa o demarcare la limita offsideului. Surdu a patruns in viteza, fiind scos din offside de Papp, punctand pentru 1-0 dupa ce l-a driblat si pe Kuciak.

Cu o densitate buna la centrul terenului, Steaua lui Ilie Dumitrescu a dominat inceputul meciului de la Vaslui, constructia gazdelor fiind ingreunata de presingul agresiv al ros-albatrilor.

Prima ocazie a gazdelor a venit in minutul 31, cand fundasul Papp a reluat cu capul din sase metri putin peste transversala.

Sapte minute mai tarziu a fost randul lui Wesley sa rateze tinta, atacantul vasluian reluand cu capul pe langa poarta, dupa o buna centrare venita de pe stanga de la Luz.

In ultimele secvente ale primei reprize gazdele au trecut din nou pe langa egalare, Campano sutand pe langa poarta dupa ce a patruns in careu din offside clar.

Steaua a inceput in forta partea secunda si dupa doar doua minute Stancu ridica scorul la 2-0 cu un sut din interiorul careului. Surdu a pasat excelent pentru colegul din linia ofensiva si Stancu nu l-a iertat cu Kuciak.

Vasluienii nu s-au predat iesind cu hotarare la joc. Astfel, dupa alte doua minute acelasi Wesley a pus capul in fata portii pentru o reluare decisiva, dar mingea a trecut putin pe langa poarta.

Si cum de cele mai multe ori ocaziile in fotbal nu raman nerazbunate, Surdu si-a trecut in cont dubla in minutul 54 cu un voleu necrutator din interiorul careului.

Fara a mai avea prea multe de pierdut, vasluienii s-au aruncat in atac si Pouga a ratat o mare sansa de gol in minutul 74, cand a trimis cu capul pe langa poarta.

La partida au asistat aproximativ 8.000 de spectatori. Steaua nu a avut sustinatori la Vaslui.

Finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, a ajuns la stadion cu doua minute inainte de inceperea meciului si a fost nevoit sa mearga printre spectatori pentru a ajunge la tribuna oficiala. El a fost huiduit de fanii prezenti la meciul de la Vaslui.

Fundasul stelist Iasmin Latovlevici a jucat meciul 50 in Liga I.

Dupa primirea golului trei, o parte dintre spectatorii vasluieni au strigat "demisia, demisia", cu trimitere la antrenorul spaniol Juan Ramon Lopez Caro, iar o alta parte a parasit stadionul.

La trei minute dupa golul trei, finantatorul vasluienilor, Adrian Porumboiu, a strigat catre antrenor "Bai, schimba ca murim". In minutul 58, Lopez Caro a facut doua schimbari.

Mijlocasul Cosmin Matei a debutat la Steaua.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 3. Papp, 6. Rivas, 27. Hugo Luz - 4. Ghencev, 30. R. Costin (8. Pancu '60) - 2. Campano (31. Ad. Gheorghiu '60), 80. Wesley, 18. L. Sanmartean - 9. Pouga (14. Adailton '78). Antrenor: Juan Ramon Lopez Caro.

Steaua Bucuresti: 12. Tatarusanu - 3. Emeghara, 4. Abrudan, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 5. D. Stoica, 26. Bicfalvi - 10. Cr. Tanase (11. Pacurar '69), 8. Radut (6. Gardos '78), 24. Surdu (91. C. Matei '85) - 28. B. Stancu. Antrenor: Ilie Dumitrescu.

Cartonase galbene: Milanov '43, Papp '88 / Cr. Tanase '27, Geraldo '45, Pacurar '77, Latovlevici '90+1.

Arbitri: Ovidiu Hategan (central) - Ionel Popa, Zoltan Szekely (asistenti) - Ionel Ivan (rezerva).